Sztantics György
Sztantics György

2024. szeptember 9. Hétfő

Sztantics György

Egy "rendkívüli" bajnok


Ha végigtekintünk a magyar olimpiai bajnok atléták – sajnos nem túl hosszú – listáján, egy nevet biztosan nem találunk meg a lajstromban. Sztantics Györgyről van szó, aki pedig olimpiai bajnoki címet szerzett! Vagy mégsem?

 

Athén már 1896-ban, az antik olimpiai játékok felújítása idején szerette volna elérni, hogy a nyári játékokat mindig a görög fővárosban rendezzék meg. A Nemzetközi Olimpia Bizottság (NOB) nagyra értékelte a lelkes görögök elhatározását, több helyen elismerte az I. újkori olimpiai játékok sikerét, ám hangsúlyozta, hogy az olimpizmus nemzetközi, s a játékokat négyévente más-más város rendezheti meg. Sajnos azonban a II. és a III. újkori olimpiai játékokat egyidőben tartották az épp aktuális világkiállítással (Párizs, 1900 és Saint Louis, 1904), a hatalmas érdeklődésre a két rendező fél másképpen reagált. Míg Párizsban, a rendező bizottság igyekezett a versenyeket a világkiállítástól elkülöníteni, eljelentékteleníteni, addig Saint Louis a játékok programját a legkülönfélébb sportágakkal telezsúfolta. A IV. nyári olimpiai játékoknak Róma adott otthont. A jó hír az volt, hogy 1908-ban nem rendeztek világkiállítást, a rossz hír pedig az, hogy majdnem olimpiát sem…

 

A rendezésre kijelölt olasz főváros ugyanis visszalépett, s úgy tűnt, hogy az olimpiák újkori sorozata végleg megszakadhat. Szükség volt hát a görögök lelkesedésére, akik megismételték tíz évvel korábbi ajánlatukat. Róma lemondása helyett, 1906-ban, újra olimpiát rendeznének! A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) kényszerhelyzetben lévő vezetői végül is áldásukat adták az olimpiai játékok tíz éves jubileumán megrendezett ún. hellén olimpiára; ám a versenyeket hivatalosnak a NOB utóbb soha el nem ismerte!

 

Az atlétika a múlt század végén még a sportok összességét jelentette, a kor atlétája az összes sportágat űzte, valamilyen formában. Ez a megállapítás általánosságban igaz, de Sztantics György szabadkai tisztviselőre csak igen kis mértékben vonatkozott. Sztantics ugyanis – leszámítva azt, hogy a Szabadkai SE labdarúgócsapatában néha helyet kapott – szinte kizárólag távgyaloglással foglalkozott. Első „országos csúcsát” 1899-ben, 30 kilométeren érte el, 3 óra 8 perc 48 másodperccel. A Berlinben 1901-ben 75 kilométeren aratott híres győzelme után a lapok már „világbajnokként” emlegették. A délvidéki lapok, de nem a fővárosiak, hisz a szorgos hivatalnok versenyei nagy részét Szabadkán, ill. Palicson, valamint Belgrádban és Zomborban vívta. Mégis bekerült az 1906-os olimpiára utazó csapatba, bár nem tartották esélyesnek az 1,5 kilométeres versenyszámban. Nem is ért el helyezést…

 

Az olimpia – az egyszerűség kedvéért nevezzük így az athéni versenyeket – egyetlen botránya az 1,5 kilométeres gyalogló versenyen tört ki. A két favorit az osztrák Eugen Spiegler és az angol Robert Wilkinson volt. Az osztrák pályabíró kiállította az angolt, válaszul az angol bíró leküldte a pályáról az osztrákot. Erre egyre-másra zárták ki a versenyben vezető gyaloglókat, mígnem a tömeg befutott a pályára, és tettleg inzultálta a rendezőket. A burleszkbe torkolló versenyen nem hirdettek bajnokot, a magyar Lauber Dezső javaslatára viszont soron kívül még egy, ezúttal 3 kilométeres versenyt írtak ki, ahol maga Konstantin trónörökös látta el a pályabírói tisztet. A megismételt versenyen megint csak Wilkinson és Spiegler küszködött egymással az első helyeken. Az utolsó métereken az angol idegességében elkezdett futni, mire Spiegler rögtön utána rohant. A trónörökös azonnal kizárta mindkettőt a versenyből, így a 3. helyen gyalogló Sztanticsot hirdették ki győztesnek.

 

A „rendkívüli” bajnok élete rendkívüli fordulatot vett. Addig a szabadkai városházán meglehetősen egyhangúan, iratok tologatásával teltek napjai, ezután azonban a város ismert polgáraként estélyek, táncmulatságok gyakori díszvendége lett. A nagy mulatozások, a féktelen kicsapongások hamar megbosszulták magukat. A „rendkívüli” bajnok még 40 évet sem élhetett, 1918. július 10-én, Szabadkán, elhunyt. 

A Névpont – www.nevpont.hu – legújabb írása a száz éve elhunyt Sztantics Györgyre emlékezetett. 

Ő úgy tudta, olimpiai bajnok volt…

 

Kék virág Sztantics György emlékének.

Sztantics Györgyről az alábbi linken olvashatnak:

 

http://www.nevpont.hu/view/11264

 

A kép forrása:

 

http://www.cultiris.com/kepek/adatlap/36070

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Esszé

Megjelent: nevpont.hu 2018

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője