Simonyi Erzsébet
Simonyi Erzsébet

2024. szeptember 9. Hétfő

Simonyi Erzsébet

Schwartz Erzsébet


állatorvos

(Budapest, 1915. július 21. – Budapest, 1993. szeptember 24.)


Simonyi Erzsébet volt az első magyar állatorvosnő! Érettségi vizsgái után, mint rendkívül hallgató kezdhette meg tanulmányait 1933-ban a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (JNMGE) Mezőgazdasági és Állatorvosi Karán. 1937-ben kisebb tudománytörténeti szenzáció volt, hogy Erzsébet megszerezte az állatorvosi, sőt 1939-ben az állatorvos-doktori oklevelét is.

Tudományos pályafutása az egyetemen kezdődött: a konzervatív szakmai ellenállással szemben Kotlán Sándor maga mellé vette gyakornoknak, s a későbbi akadémikus irányítása alatt szerezte meg doktorátusát is. (A tudománytörténet furcsa módon ismétli önmagát: jó évtizede valami hasonló játszódott le a JNMGE Gépészmérnöki Karán; akkor egy másik nagy tudós, az egyetem későbbi rektora, Szabó Gusztáv védte meg a szakmai körök támadásától Mader Idát, az első női gépészmérnököt!).

Erzsébet nemcsak azért különleges, mert ő volt az első magyar állatorvosnő, de azért is, mert a szakmájában is maradt. Pályafutását Budapesten kezdte 1940-ben, mint magánállatorvos, mert „természetesen” kutatóként nem tudott elhelyezkedni. A II. világháború után, 1946–1948-ban az akkori nevén Magyar Állatorvosok Szabad Szakszervezetének főtitkári tisztét fogadta el, nemsokára azonban kutatói elképzelése is megvalósult: 1948-ban a Phylaxia Állami Oltóanyagtermelő Intézetnél kapott tudományos munkatársi állást, közben 1950-ben egy rövid időre a Magyar Tudományos Akadémia Titkári Hivatalában az állategészségügyi előadói munkakört is betöltötte.

1952-ben a Földművelésügyi Minisztérium Állategészségügyi Osztályára került, az oltóanyag-termelési referensi feladatokkal bízták meg. De még ugyanebben az évben nagy megtiszteltetés érte az első magyar állatorvosnőt: felkérték az Állatgyógyászati Oltóanyag-ellenőrző Intézet első (azaz alapító) igazgatójának, így minden bizonnyal ő az első tudósnő, aki Magyarországon tudományos intézeti igazgatói címet is kapott.

Simonyi Erzsébet állatorvosi virológiával, parazitológiával foglalkozott; új oltóanyag-ellenőrzési módszereket, új oltási eljárásokat dolgozott ki. Jelentős eredményeket ért el a kutyák fertőző májgyulladása, a sertéspestis és a szarvasmarha vírusos hasmenésének gyógyítása terén. Először sikerült primer sejttenyészetben látens állat-patogén vírust kimutatnia. 1971-ben nyugdíjba vonult, s addigi tudományos tevékenysége összefoglalásával megvédte kandidátusi értekezését is. Így az első magyar állatorvosnő lett a tudományterület első női kandidátusa is!


Fontosabb művei: Precipitációs kísérletek polisacharida-antigénnel gasterophilosis esetén. Egyetemi doktori értekezés. Budapest, 1939;

Vizsgálatok a kristály-ibolya-vakcinával oltott sertésekben észlelhető kórbonctani elváltozásokról. Regős Gyulával. Magyar Állatorvosok Lapja, 1955;

Comparative Studies on the Potency of Different Crystal-Violet Swine-Fever Vaccine Batches. Többekkel. Acta Veterinaria, 1964;

Immunizálási kísérletek sertéspestis ellen az Oregon C24V borjúdiarrhoea-vírustörzzsel. Bíró Jenővel. Magyar Állatorvosok Lapja, 1966;

Sertéspestisszérum értékmérése szövettenyészetben. Magyar Állatorvosok Lapja, 1966;

Titration of Hog Cholera Antisera in Tissue Culture. Acta Veterinaria, 1967;

Immunization Experiments against Bovine Viral Diarrhoea. I–II. Többekkel. Acta Veterinaria, 1968;

Élővírus-vakcinák termelése és ellenőrzése. Magyar Állatorvosok Lapja, 1971;

Egyes oltóanyagok termelésének és ellenőrzésének korszerűsítése. Tudományos tevékenység tézisszerű összefoglalása. Budapest, 1972.

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: Nők a magyar tudományban. Szerk. Balogh Margit, Palasik Mária. Bp., Napvilág, 2010.

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője