Misztótfalusi Kis Miklós megkövetése
Misztótfalusi Kis Miklós megkövetése

2024. szeptember 9. Hétfő

Misztótfalusi Kis Miklós megkövetése


Hollandia – a harmincéves háborút lezáró 1648. évi münsteri béke megkötése után – Európa egyik leggazdagabb és legvirágzóbb államává vált, kereskedelme az egész világra kiterjedt. A szabadság érzete áthatotta az egész országot; jellemző volt a szabad sajtó és vallásgyakorlás. Amszterdam a szabadgondolkodók törzshelyévé vált.

 

 

Hollandiában teológiai tanulmányainak folytatása helyett, a könyvnyomtatás után kezdett el érdeklődni – amely annyira megtetszett neki, hogy művészetté fejlesztette ezt a mesterséget. Beállt tanulónak hát Willem Blaeu nyomdájába, ahol három év alatt a tipográfusmesterség minden fortélyát (szedés, nyomás, öntés. betűmetszés) elsajátította.

 

 

Hollandiában legfontosabb feladatának tekintette egy hibátlan, tökéletes szövegű magyar Biblia létrehozását: ő maga, mint teológus és nyelvész sokat javított a szövegen, célja az volt, hogy a szentírás az egyszerű emberek számára is könnyebben értelmezhetővé váljon. Munkássága messze földre eljutott, természetesen Erdélyben is nagy híre kerekedett, ám épp munkássága miatt és rosszakarói okán a holland egyháztanács színe elé idézték, ahol azonban mégsem ítélték el, sőt munkája folytatásra buzdították. Az amszterdami kiadású magyar végül is Biblia 1686-ban, 3500 példányban meg is jelent.

 

 

Hollandiából útnak indult hát frissen nyomtatott könyveivel – Erdélybe, Kolozsvárra. Kolozsvárt nyomdát bérelt és megkezdte nyomdászi tevékenységét. Egy idő után özönlöttek a megrendelések: a helyi megbízásokon kívül Lengyelországból, Svédországból, Angliából, a német fejedelemségekből keresték meg az egyre ismertebbé váló mestert, aki dolgozott örmény, kínai, héber és grúz betűkkel is, továbbá nevéhez fűződik az első magyar nyomtatott szakácskönyv kiadása. Életművének része továbbá a Janson néven ma is ismert betűtípus, amely még az amszterdami tartózkodása végeztével értékesített betűkészletből származott.

 

 

Hollandiából érkezett tudásával megszokta, hogy a kéziratokat alaposan áttekintse, sőt a tévedéseket felülvizsgálja, kijavítsa. Mivel szerkesztési elvei a korabeli Szentírásokra is kiterjedtek, azaz a Biblia szövegét is javította, néhol pontosította, horrribile dictu átírta; korrektori tevékenységével kivívta a kolozsvári református közélet felháborodását. A hiúságukban és önérzetükben megbántott helyi püspökök, lelkészek és előkelő professzorok „hitvány vasművesnek“ „közönséges nyomdászembernek“ nevezték a messziről jött könyves embert. Bibliáját megtámadták, szöveghamisítással vádolták, mentségére megírt művét gúnyolták és csúfolták. A messze földet bejárt mestert – aki Amszterdamban is csak azért tanult, hogy Kolozsvárott könyveket nyomtasson az eklézsiának – 1698. június 13-án arra kényszerítették, hogy nyilvánosan megkövesse az Istent, a papi rendet és az eklézsiát.

 

 

Hollandia – a harmincéves háborút lezáró 1648. évi münsteri béke megkötése után – Európa egyik leggazdagabb és legvirágzóbb államává vált, kereskedelme az egész világra kiterjedt. A Hollandiában tanult mester munkássága messze földre eljutott, a messze földet bejárt könyves ember mégsem maradt Amszterdamban, a szabadgondolkodók törzshelyén. Híres, 3500 példányban kinyomtatott Bibliáját hazahozta, majd el nem kelt összes példányát, valamint saját maga mentségére írott művét az eklézsiának beszolgáltatta. Kinyomtatott munkáit megsemmisítették.

 

 

A Névpont – www.nevpont.hu – legújabb írásával Misztótfalusi Kis Miklósra, a messze földet bejárt tipográfusra emlékezett.

 

 

Kék virág Misztótfalusi Kis Miklós emlékének.

 

 

Misztótfalusi Kis Miklósról az alábbi linken olvashatnak:

 

http://www.nevpont.hu/view/11715

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Esszé

Megjelent: nevpont.hu 2016

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője