Hódi Sándor
Hódi Sándor

2025. január 20. Hétfő

Hódi Sándor

politikus

Születési adatok

1900. április 28.

Fót, Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye

Halálozási adatok

1964. augusztus 29.

Vácrátót, Pest m.


Család

Sz: Hódi Sándor cseléd, majd néhány holdon gazdálkodott, Sziráki Lídia. Egy testvére, bátyja született. F: 1922-től Elek Lídia. Fia: Hódi Sándor (1924–) földműves.

Iskola

A helyi református népiskolában hat elemit végzett.

Életút

A családi gazdaságban, majd saját földjén, összesen 18 kh-n gazdálkodott. Az II. vh. idején katona volt, de frontszolgálatot nem teljesített. A II. vh. után részt vett a földosztásban, amely során még 5 hold földet kapott (1945 tavasza). A Nemzeti Parasztpárt (NPP) tagja, a fóti pártszervezet alapító vezetője (1945-től). Az Ideiglenes Nemzetgyűlés tagja (Dunántúl, 1945. jún.–nov.), az NPP nemzetgyűlési képviselőjelöltje (1945). A párton belül Kovács Imre irányvonalának híve volt. A politikától visszavonulva egyénileg gazdálkodott, kuláklistára helyezték (1951–1952), a beszolgáltatási kötelezettségek miatt belépett a helyi tsz-be (1953). A forradalom és szabadságharc idején a Petőfi Párt ideiglenes vezetőségi tagja (1956. okt.–nov.), a bukás után ismét egyéni gazda (1956–1959), majd nyugdíjazásáig újra tsz-tagként tevékenykedett (brigádvezető-helyettesként, 1960–1961). A váci arborétum nyugdíjas idegenvezetője (1961–1964). A Hazafias Népfront (HNF) fóti elnökségének tagja. A két világháború között jelentős szerepet játszott Fót közéletében. Az 1930-as években az általa szervezett fóti előadói estek révén személyes kapcsolatba került a népi írókkal (Illyés Gyulával, Kovács Imrével és Veres Péterrel). Kezdeményezésére telepedett le a községben a Muharay Elemér (1901–1960) vezette faluszínház (itt alakult meg Fóti Faluszínpad néven, 1938-ban). A Fóti Nemzeti Bizottság tagjaként részt vett a helyi földosztásban, a fóti tsz felbomlása után ismét egyénileg gazdálkodott (1956–1959; majd földjét felajánlotta az államnak: 1960-ban).

Irodalom

Irod.: Sz. R.: H. S. (Az Ideiglenes Nemzetgyűlés almanachja. Bp., 1994)

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője