Havas András
Havas András

2025. január 20. Hétfő

Havas András

mikrobiológus

Névváltozatok

Havas Andor

Születési adatok

1891. december 10.

Debrecen

Halálozási adatok

1954. augusztus 17.

Budapest


Család

Nyíregyházán éretts. (1909), a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetemen orvosdoktori okl. szerzett (1913). Az MTA tagja (l.: 1949. okt. 31.).

Iskola

Diákkorában kapcsolódott be a munkásmozgalomba. A Tanácsköztársaság alatt a bp.-i Fehérvári úti Rokkantkórház főorvosa és a Rokkantügyi Hivatal vezetője (1919). A proletárdiktatúra bukása után külföldre menekült. Nagyváradon tbc-szakorvos (1922–1927), a moszkvai központi tuberkulózis-kutatólaboratórium tud. munkatársa (1927-től). A II. vh. után visszatért Magyarországra (1945 után), az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) igazgatója és a tbc-csoport vezetője (1947–1949), az OKI főigazgatója (1949–1954).

Életút

Kísérletes pulmonológiával, tüdőgyógyászati mikrobiológiával, elsősorban az ún. Weltmann-reakcióval, BCG-oltásokkal és a Vole-baktériummal kapcsolatos kutatásokkal foglalkozott. Elsőként írta le a tünetmentes heveny hiperlimfocitózis kórképét. Jelentős szerepet játszott a II. vh. után meginduló magyarországi mikrobiológiai kutatások megszervezésében, vezetése alatt az OKI nemzetközileg is elismert kutatóintézetté vált. Irányította a lakosság többségére kiterjedő tuberkulin-vizsgálatokat és BCG-oltásokat. Az MTA Orvostudományi Osztálya vezetőségi tagja. Kossuth-díj (az OKI átszervezéséért, 1950).

Főbb művei

F. m.: Tudományos munka a tuberkulózis elleni küzdelem terén a Szovjetunióban. (Népegészségügy, 1946)
A szovjet egészségügy és társadalombiztosítás háború utáni új ötéves terve. (Bp., 1947)
A BCG mai állása. Népegészségügy, 1949 és külön: Bp., 1949)
Néhány adat az országos BCG oltási akcióhoz. (Népegészségügy, 1949)
A hyperlymphocytosis acuta asymptomatica. Akadémiai székfoglaló. (Elhangzott: 1950. ápr. 17.
megjelent: MTA Orvosi Tudományok Osztálya Közleményei, 1950)
Szociális betegségek elleni küzdelmek. Népegészségügy, 1950)
Az Első Magyar Mikrobiológiai Kongresszus. (Természet és Technika, 1952)
Járványügyi helyzetünk jelenlegi állása és legközelebbi feladatai. (Népegészségügy, 1952)
Az elsődleges tuberkulózis néhány kérdéséről. (A tuberkulózis kérdései, 1953)
Az egy nemhez tartozó, egymáshoz közelálló fajok egyedeinek antagonizmusa a mikrobiológiában. Többekkel. (MTA Orvosi Tudományok Osztálya Közleményei, 1953
oroszul: Acta Microbiologica, 1954)
Néhány adat a magyarországi BCG-védőoltások állásához. (Népegészségügy, 1954).

Irodalom

Irod.: Hahn Géza: H. A. (Népegészségügy, 1954)
H. A. (Acta Microbiologica, 1954)

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője