Bottlik József
Bottlik József

2025. január 18. Szombat

Bottlik József

tervezőgrafikus

Születési adatok

1897. május 5.

Budapest

Halálozási adatok

1984. augusztus 3.

Budapest


Iskola

Az Országos Magyar Iparművészeti Iskola grafika szakán tanult (1913), tanulmányait nem fejezte be.

Életút

Autodidakta művészként elsősorban plakáttervezéssel fogl. (1919-től). Az Orion gyár arculat- és plakáttervező grafikusa (1924– 1965). A két vh. között Berlinben politikai és filmplakátokat tervezett (1932–1935), majd Londonban dolgozott. A II. vh. után visszaköltözött Magyarországra (1945-től). Kereskedelmi plakátokat tervezett. Kezdeti munkái a plakát populáris hagyományait követték, majd az expresszionizmus, ill. más avantgárd irányzatok követésével a magyarországi art deco ismert alkotója lett. Berlinben elsősorban az UFA (= Universum Film AG) számára tervezett filmplakátokat, majd Londonban a News Review címlaprajzolójaként tevékenykedett. A két vh. közötti plakátjai elsősorban a modern ipar alkotásait hirdette, nem egyszer népies motívumok felhasználásával. Nevéhez fűződik az Orion Villamossági Rt. jellegzetes emblémáinak és különleges design-jának kialakítása.

Emlékezet

Műveit a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) és az Országos Széchenyi Könyvtár (OSZK) őrzi.

Kiállítások

F. kiállításai: csoportos: Das internationale Plakat (München, 1929)
IV. Magyar Plakátkiállítás. Műcsarnok (Bp., 1961)
100 + 1 éves a magyar plakát. Műcsarnok (Bp., 1986)
I. Plakát Parnasszus. Szent Korona Galéria (Székesfehérvár, 1995).

Főbb művei

F. m.: kereskedelmi plakátjai: SZIT-malátakávé (1922)
Orion, a tökéletes audioncső (1926)
Pax – fest, tisztít, takarít (1927)
filmplakátjai: Amerika lázban (1922)
Metropolis (1927).

Irodalom

Irod.: Kiss Sándor: Magyar plakátművészet a két világháború között. (LTM Évkönyve. Bp., 1961)
Ernyey Gyula: Az ipari forma története Magyarországon. (Bp., 1974).

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője