Benedek József
Benedek József

2025. április 22. Kedd

Benedek József

mérnök

Születési adatok

1876. április 15.

Tokaj, Zemplén vármegye

Halálozási adatok

1941. augusztus 3.

Budapest

Temetési adatok

1941. augusztus 6.

Budapest

Farkasrét


Család

Sz: Benedek Pál (1839–1909) mérnök, Zoltán Irén. F: Bakos Klára. Fia: Benedek Pál (1908–1942) vízépítő mérnök; leánya: Benedek Klára.

Iskola

A bp.-i József Műegyetemen mérnöki (1898) és műszaki doktori okl. szerzett (1912).

Életút

Különböző helyeken magánmérnök, majd társulati mérnök (1898–1902), egyúttal a Sajó folyó, a Soroksári-Duna-ág csatornázási kirendeltségénél, a bp.-i kikötőépítési kormánybiztosságon a tervezési munkálatok vezetője, végül a Földművelésügyi Minisztérium (FM) Vízügyi Ügyosztályának csoportvezetője (1902–1937), mint miniszteri tanácsos vonult nyugalomba (1937). Hidrológiával foglalkozott, Magyarországon az első vízügyi egyetemi doktor. Alapvetően új eredményeket ért el a vízügyi műtárgyak alapozásának vizsgálata terén. Elsőként vetette fel a tiszalöki vízierőmű és a visóvölgyi tározás tervét (ez utóbbit aztán fia, Benedek Pál valósította meg). Jelentős érdemeket szerzett a Sajó folyó és a soroksári Dunaág csatornázási munkálatainál. Az Energia Világkonferencia magyar nemzeti bizottsága, ill. a Hajózási és Közlekedésügyi Tanács tagja.

Főbb művei

F. m.: Kamarazsilipek fenékszerkezetének szilárdsági vizsgálata. Egy. doktori értek. (Bp., 1910)
Az egyenletes talajra helyezett prizmatikus tartó különböző terhelési módjainak vizsgálata. – A zsilipfenék építés közben való igénybevételi állapotának vizsgálata. – Üzemben levő zsilipekre vonatkozó vizsgálatok. (Vízügyi Közlemények, 1910)
A soroksári Dunaág felső kamarazsilipjének pályatervei és kiviteli terve. 33 ábrával és fényképpel. Sajó Elemérrel. (Vízügyi Közlemények, 1911)
A Sajó vízereje. 28 képpel. – Átlós rendszerű zsilipkapuk. – A bökényi duzzasztógát és csege. 30 képpel. (Vízügyi Közlemények, 1913)
Megjegyzések a belvízlevezető zsilipek kérdéséhez. (Vízügyi Közlemények, 1916)
A soroksári Dunaág vízerőtelepeinek előzetes ütemterve. (Bp., 1919)
A Duna 1926. évi árvize a Dráva-torok tájékán. (Vízügyi Közlemények, 1932).

Irodalom

Irod.: B. J. emlékezete. (Vízügyi Közlemények, 1942)
B. J. (Magyar műszaki alkotók. Bp., 1964)
Ágoston István: A nemzet inzsellérei. Vízmérnökök élete és munkássága. XVIII–XX. század. (Szeged, 2002)

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője