Bechtold István
Bechtold István

2024. október 15. Kedd

Bechtold István

ornitológus

Születési adatok

1927. szeptember 29.

Kőszeg

Halálozási adatok

1991. május 9.

Kőszeg


Család

Sz: Bechtold Jakab (1888–1982) újságíró, honvédtiszt, sportlövő.

Iskola

A bp.-i Görgey Artur Hadapród Iskolában tanult, a II. vh. utolsó napjaiban az iskolát Németországba evakuálták; hazatérése után nem folytathatta tanulmányait.

Életút

A kőszegi Latex Posztó és Nemezgyár munkatársa, csoportvezetője volt. Kőszeg város féltve őrzött ereklyéje az 1740-től vezetett Szőlő Jövések Könyve, amelybe napjainkban is berajzolják minden év ápr. 24-én (= Szent György napján) a szőlőhajtások állapotát. Halála előtt húsz évig ő volt a kötet rajzolója. A Kőszeg környéki madárvilág kutatásával fogl., madártani megfigyeléseit és meteorológiai feljegyzéseit 1962-től haláláig naplójában vezette. Elkészítette a Kőszegi Tájvédelmi Körzet élővilágának első összegzését. Madárkórházat is alapított, ahol több ezer madarat ápolt. Kiválóan rajzolt, rengeteg karikatúrát készített a helyi ismertebb személyekről, továbbá összegyűjtötte a Kőszeg környéki anekdotákat is.

Emlékezet

Naplóit a Kőszegi Városi Múzeum és a Madártani Intézet Könyvtára, száznál több madárpreparátumát a szombathelyi Savaria Múzeum őrzi. Róla nevezték el az őrség Nemzeti Park kőszegi részén kialakított Bechtold István Természetvédelmi Látogatóközpontot (Európai Uniós támogatással alakították ki 2006. okt.-ben).

Elismertség

A Magyar Madártani Egyesület választmányi tagja, Solymász Szakosztályának elnöke, egyúttal az Egyesület Chernel István Kőszegi Csoportjának alapító elnöke (1974-től).

Elismerés

Széchenyi István-emlékplakett (1982), Gáyer Gyula-emlékplakett (posztumusz, 1991), Kőszeg város díszpolgára (posztumusz, 1991).

Főbb művei

F. m.: Adatok a süvöltő [Pyrrhula pyrrhula L.] költésbiológiájához. (Aquila, 1967)
A háromujjú harkály – hőcsik [Picoides tridactylus] – előfordulása Kőszeg környékén. (Vasi Szemle, 1975)
Vízirigó [Cinclus cinclus] fészkelése Kőszeg környékén. (Madártani Tájékoztató, 1979)
A Kőszegi Tájvédelmi Körzet élővilága. (Vasi Szemle, 1982)
Az uhu [Bubo bubo] előfordulása a Kőszegi hegységben. (Praenorica folia historico-naturalia, 1987)
Rokkant vörösvércsepár sikeres költése és fiókanevelése. (Vasi Szemle, 1991).

Irodalom

Irod.: Duhay Gábor: B. I. (Vasi Szemle, 1991)
Vig Károly: A Nyugat-magyarországi peremvidék állattani kutatásának története. (Szombathely, 2000)
Vig Károly: B. I. (Magyar múzeumi arcképcsarnok. Bp., 2002).

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője