Bartók Béla
Bartók Béla

2024. november 2. Szombat

Bartók Béla, ifj.

mérnök

Születési adatok

1910. augusztus 22.

Budapest

Halálozási adatok

1994. június 17.

Budapest


Család

Sz: Bartók Béla (1881–1945) zeneszerző, zongoraművész, népzenekutató, Ziegler Márta. F: 1935-től Simay Judith.

Iskola

A József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (JNMGE) mérnöki okl. szerzett (1933).

Életút

A JNMGE, ill. a BME Geodéziai Tanszék tanársegéde (1934–1968); egyúttal a MÁV szakaszmérnöke; a Budapest–Kaposvár, a Budapest-Északi, majd a budapesti üzletvezetőség csoportvezetője és a Pályaépítő Vállalat, ill a Tervező Intézet osztályvezetője (1935–1971). A Magyarországi Unitárius Egyház főgondnoka (1971-től). A Magyar Protestáns Közművelődési Egyesület alelnöke (1989-től) és a Magyar Rádió Alapítvány t. elnöke (1991-től). Jelentősek Bartók Bélával kapcsolatos forrásközlései, visszaemlékezései.

Elismertség

A Liszt Ferenc Társaság elnöke. A Nemzetközi Kodály Társaság, a Magyar Kodály Társaság és a Bárdos Lajos Társaság vezetőségi tagja. A Geodéziai és Kartográfiai Egyesület, a Közlekedéstudományi Egyesület tagja.

Főbb művei

F. m.: Bartók Béla Békés megyei kapcsolatai. (Gyula, 1961)
Bartók Béla családi levelei. Szerk. Gomboczné Konkoly Adrienne-nel. (Bp., 1981)
Apám életének krónikája. (Napról napra… Bp., 1981
új kiad. 2006)
Bartók Béla műhelyében. (Bp., 1981)
Az öt földrész. Ahogy én láttam 186 utazásomon. (Bp., 1992).

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője