Bánvárth Sándor
Bánvárth Sándor

2024. április 19. Péntek

Bánvárth Sándor

agrárpolitikus

Névváltozatok

Banwarth Sándor

Születési adatok

1876. december 1.

Várpalota

Halálozási adatok

1930. szeptember 11.

Magyaróvár


Család

A család Sigmaringenből származott. Sz: Banwarth Mór uradalmi intéző. Testvére: Bán Aladár (1871–1960) irodalomtörténész, etnográfus, folklorista.

Iskola

Középiskolai tanulmányait Veszprémben végezte, a Magyaróvári Gazdasági Tanintézetben gazda okl. szerzett (1899), majd a bp.-i tudományegyetemen jogot hallgatott.

Életút

A Magyaróvári Gazdasági Tanintézet, ill. Akadémia gyakornoka, r. tanára (1899–1920), igazgatója (1920–1930), gazdasági főtanácsosi rangban (1923-tól). Ogy.-i képviselő, a Felsőház póttagja (1927–1930). Állattenyésztéssel, elsősorban takarmányozástannal, juh- és sertéstenyésztéssel fogl., a magyarországi mezőgazdasági állatgenetikai és szaporodásbiológiai kutatások úttörője. Kezdeményezte új, szarvasmarha-tenyésztő és tejtermelő szakszövetkezetek megalakítását. Munkásságának köszönhetően fellendült a Szigetközben az állattenyésztés.

Emlékezet

Emlékét az óvári vár falán található dombormű őrzi, síremléke a magyaróvári temetőben van. Születésének 125. évfordulóján a Nyugatmagyarországi Egyetem Élelmiszertudományi Kar Állattenyésztési Intézete konferenciát rendezett emlékére (2001. dec. 4-én Mosonmagyaróvárott).

Elismertség

Az Országos Magyar Gazdasági Egyesület (OMGE) igazgatóválasztmányának tagja. A Mosonvármegyei Gazdasági Egyesület titkára, majd elnöke.

Elismerés

Ferenc József-rend lovagkeresztje (1917).

Szerkesztés

Agrárpolitikai dolgozatai elsősorban az Állattenyésztési Szemlében (1910-től), a Köztelekben (1910-től) és a Mezőgazdasági Szemlében jelentek meg (1910-től).

Főbb művei

F. m.: Jelentés a Moson vármegyei gazdasági egyesület 1902. évi működéséről. (Magyaróvár, 1903)
Ausztria, Svájc és Dél- Németország állattenyésztéséről. B. S. tanulmányúti jelentése. (Bp., 1910)
Bericht des Landwirtschaftlichen Vereines des Komitates Moson für das Jahr 1917. (Magyaróvár, 1918)
Kurzer Auszug aus dem Jahrbuche der Königliche Ungarischen Landwirtschaftliche Akademie zu Magyaróvár, von ihrem 108. Schuljahre. (Magyaróvár, 1927).

Irodalom

Irod.: B. S. (Köztelek, 1930)
Vörös Antal: Óvár, Óvár… (Bp., 1968).

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője